Poradňa
Poradňa
Vítame vás na našej stránke. V tejto sekcii vám ponúkneme užitočné rady, ktoré sa budú týkať výberu obkladu, dlažby, batérií či rôznych iných zariaďovacích predmetov do vašej kúpelne.
Rektifikovaný vs. nerektifikovaný obklad/dlažba
Pri našej práci sa často stretávame s otázkou, či si vybrať rektifikovaný obklad alebo dlažbu alebo nerektifikovaný, resp. v čom je rozdiel. Rektifikovaný znamená, že obklad alebo dlažba sú presne rezané, nie sú medzi nimi rozdiely a tým pádom sa dajú klásť s minimálnou špárou, čo je veľmi osožné hlavne pri údržbe. Ďalšou stránkou je tá estetická. Krajšie a elegantnejšie vyzerajú maličké špáry (napr. 1 – 1,5 mm) ako väčšie špáry (2 – 2,5 mm). Taktiež s takýmto obkladom sa ľahšie pracuje majstrom. Nerektifikovaný obklad alebo dlažba má povolené mierne odchýlky a preto sa kladie s väčšími špárami.
Stálosť farby a iné vlastnosti pri špárovacej hmote
Veľmi častou otázkou je, či farebné špárovacie hmoty po čase nestratia svoju farbu. Odpoveď znie, že ak si vyberiete flexibilnú špárovaciu hmotu, ktorá je vhodná do interiérov aj exteriérov a aj na podlahové kúrenie, nemusíte mať obavy. V súčasnosti sú špárovacie hmoty vyrábané na báze silice, čo znamená, že oproti hmotám používaným v minulosti sa nemusíte obávať zmeny farby, alebo vyblednutia. Tieto špárovacie hmoty sú zároveň protiplesňové a nenasiakavé. Ďalšou užitočnou vlastnosťou je odolnosť voči vysokým (podlahové kúrenie) alebo naopak nízkym teplotám (vonkajšia dlažba).
<
Flexibilné vs. obyčajné lepidlo
Ako možno viete, existujú rôzne druhy lepidla. Každé lepidlo musí spĺňať normy EU a podľa toho je zaradené do jednej z triedy. Laicky môžeme povedať že existujú lepidlá obyčajné (značenie C1T), poloflexibilné (C2T), flexibilné (C2TE) a extra flexibilné (C2TES1 alebo S2). V súčasnosti sa obyčajné lepidlá používajú už iba na sieťkovanie a podobné práce. Niektorí ľudia si povedia, veď ideme lepiť obklad do interiéru, tak prečo by sme mali kupovať drahšie, flexibilné lepidlo, keď tam stačí aj to obyčajné, pretože je vhodné do interiérov aj na lepenie obkladov? Dôvodov je viacero. V prvom rade je dôležité, z akého materiálu máte obklady a dlažby. Ak ide o tzv. gresovinu (zmes drveného kameňa, momentálne najpoužívanejší typ) tak jednoznačne je odporúčané použiť flexibilné lepidlo. Kameň nie je tak nasiakavý ako hlina, ktorá sa používala na výrobu v minulosti. Vždy majte na pamäti, že kúpelňa je vlhký priestor, často môže dôjsť k stavu, že na podlahe sa nachádza voda aj dlhší čas a určite nechcete aby sa vám o pár rokov začali obklady alebo dlažby tzv. odúvať. Veľmi dôležitú úlohu zohráva aj veľkosť obkladu a dlažby. Napr. pri veľkoformátových univerzálnych materiáloch (používajú sa aj ako obklad aj dlažba) je nevyhnutné používať flexibilné lepidlo kvôli pnutiu a samotnej váhe materiálu. Pri formátoch 60x120 a viac by sa malo podľa noriem používať už extra flexibilné lepidlo. Flexibilné lepidlo sa musí používať aj v prípade, že máte podlahové kúrenie.

Batérie so systémom šetrenia vody a keramickou kartušou
Videli ste tú hromadu batérií dostupných na našom trhu? Ak áno, tak sa vám možno až z toho zatočila hlava ☺ Na trhu sú poprední výrobcovia, ktorí ponúkajú rokmi overenú kvalitu ako napríklad Hangrohe, Grohe atď.. a potom sú tu aj menej známi, tuzemský výrobcovia o ktorých bežný laik až toľko nevie, ale taktiež ponúkajú kvalitné výrobky často aj s predĺženou zárukou (5 alebo 7 rokov namiesto 2, ktoré stanovuje zákon). Osobitnou kategóriou sú batérie z rôznych obchodných reťazcov. Ako teda vyberať? Jednoznačne hľadajte batérie s keramickou kartušou (vnútro, telo batérie) nie s plastovou. Tie s plastovým telom sú síce lacnejšie, ale časom sa vnútro unaví, praskne a vaša batéria začne pretekať. To sú prípady veľmi lacných batérií. Ďalším dôležitým parametrom je, či má batéria v sebe zabudovaný systém šetrenia vodou. Poznáte to, ráno sa idete umyť vy, partner/ka, deti, každý sa ešte poobzerá v zrkadle, prehrabne vlasy atď. a voda si veselo tečie a tečie.. A potom sa divíme, prečo máme takú vysokú spotrebu vody. Batérie so systémom šetrenia vody majú prietok vody 5 až 6 litrov za minútu. Zároveň sú dostupné aj rôzne sprchové hlavice s týmto systémom, kde sa mieša voda a vzduch. Investícia do tohto typu batérií sa vám rýchlo prejaví na ročnej spotrebe vody.
Rôzne typy WC mís
Rimfree alebo Rimless WC misy - ide o misy bez oplachového okruhu. Tento typ WC mís je momentálne najpredávanejší a aj najpraktickejší hlavne z praktických a hygienických dôvodov. Keďže misy nemajú klasický oplachový okruh (rímsu ako je bežné u starších typov toaliet) tak je ich údržba veľmi jednoduchá. Všetko pekne vidíte, vyčistíte a hlavne nemá sa kde zadržiavať vodný kameň, baktérie a iné nečistoty.

Wc misa s integrovaným bidetom - tieto WC misy majú v sebe zabudovaný aj bidet, čo je nesporne veľkou výhodou. Nemusíte riešiť zvlášť bidet a zvlášť WC. Stačí mať nachystaný prívod teplej vody podľa konkrétneho typu WC misy a jej technického listu.

Prídavný bidet alebo bidetové sedátko
Pokiaľ z rôznych dôvodov nechcete WC misu s integrovaným bidetom, funkciu bidetu môžete využiť aj za pomoci prídavného bidetu alebo tzv. bidetového sedátka. Prídavný bidet je možné “pridať” k už existujúcemu WC. Ak nechcete aby zariadenie bolo umiestnené vedľa wc misy, kde je aj jeho ovládanie tak potom môžete zvoliť bidetové sedátko. Tieto sedátka však nie sú vhodné na všetky typy WC mís, takže najlepším riešením je vybrať si konkrétnu WC misu a k nej príslušné sedátko.


Laminátová podlaha vs. vinylová
Laminátové podlahy sú na našom trhu stálicou, ale do popredia sa čoraz viac dostávajú vinylové podlahy. Dalo by sa povedať, že vinylové podlahy budú o chvíľu na našom trhu číslo jedna. Aký je medzi nimi rozdiel a výhody či nevýhody? Najzákladnejší rozdiel spočíva v materiáli z ktorého sú vyrobené a od toho sa odvíjajú aj ich vlastnosti. Vinylová podlaha je vyrobená z PVC a buď sa lepí alebo kladie ako laminátová podlaha. Vďaka PVC lamelám, z ktorých sa vinyl vyrába je tento typ podlahy v porovnaní s laminátovou podlahou odolnejší voči vode, tým pádom je dlhšia aj jej životnosť. Základom laminátovej podlahy je nosná HDF doska. Ide o drevovláknitú dosku lisovanú pod tlakom. Ak chcete laminátovú podlahu, vždy sa riaďte podľa odporúčaní výrobcu, ktorý jasne udáva ktorá podlaha je vhodná do akých priestorov. Dnes sú dostupné kvalitné laminátové podlahy, ktoré sú vhodné do všetkých bytových priestorov alebo komerčných priestorov (kancelárií).
Zásady lepenia prírodného kameňa
V našej ponuke máme aj prírodné kamene, pri lepení ktorých platia trošku iné zásady. V prvom rade je nevyhnutné lepiť ho na super flexibilné lepidlo, keďže ide o kameň. Tiež je dôležité vybrať správnu špárovaciu hmotu. Keďže kameň má rôzne hrúbky na špárovanie sa musí použiť špárovacia hmota vhodná na širšiu špáru. Štandardné flexibilné špárovacie hmoty sú do maximálnej hrúbky 8 mm.